Blog
Osoby ADHD w pracy. Motywacją jest zainteresowanie, nowość, rywalizacja i pilność. Ale są też problemy.
Pod ostatnim wpisem o ADHD pojawiła się prośba o wskazówki co do miejsc pracy dla osób neuroatypowych. Temat rzeczywiście jest wart poruszenia, ponieważ ADHD wbrew powszechnemu mniemaniu, to nie tylko trudności z uwagą i nadruchliwość, ale cały zestaw specyficznych uwarunkowań,…
Żyją 13 lat krócej, cierpią na 3 inne zaburzenia, mierzą się z ciągłą krytyką i słyszą, że ich problemy to przejściowa moda. Spektrum ADHD.
ADHD to zaburzenie neurorozwojowe, które objawia się niedoborem neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina. Wiąże się to deficytami w aspekcie funkcji wykonawczych tj. koncentracji uwagi, organizacją działań, przechodzeniem od jednego zadania w drugie etc. Poza tym trudnością w regulacji emocji,…
Czym jest neuroatypowość? Próba wzajemnego zrozumienia przypomina dialog międzykulturowy.
Pojęcie neuroatypowości wynika z odmiennego podejścia do zaburzeń neurorozwojowych, takich jak m.in. spektrum autyzmu, czy spektrum ADHD. W klasyfikacjach medycznych diagnozuje się je u osób w istotny sposób odbiegających od normy pod kątem funkcjonowania mózgu. Okazuje się jednak, że osoby…
Opór przed zmianą, jak go przełamać?
Dziś porozmawiamy o oporze przed dokonywaniem zmian, o tym, jakie są mity na temat lęku i na temat radzenia sobie z lękiem oraz tym, jak się zmotywować do zmiany.
O pomyłkach w myśleniu, które dużo nas kosztują.
Na pewno już nieraz zdarzało wam się usłyszeć - przesadzasz, katastrofizujesz i o ile w kontekście odczuwanych emocji, te słowa mogą nas tylko zniechęcać do dalszego kontaktu, to w kontekście naszego lęku jest w nich dużo prawdy.
Poznaj swój lęk i wyjdź z błędnego koła
Z tego wpisu dowiesz się więcej, czym się różni strach od lęku, kiedy strach powinien zacząć nas niepokoić i jakie strategie sprawiają, że się utrzymuje. Pomogę Ci stworzyć swój własny profil lęku, tak abyś mógł ocenić co i w jakich…
Zrozumieć Nieśmiałość.
Badania pokazują, że lęk społeczny po depresji i alkoholizmie, jest już trzecim najczęściej występującym problemem w sferze psychicznej, co oznaczy, że może dotykać wielu z nas. Ten wpis jest skierowany do wszystkich tych, którzy się z tym problemem mierzą. Nie…
Porozumienie bez przemocy – 5 zasad rozwiązywania konfliktów i budowania trwałych relacji
Porozumienie bez przemocy Marshalla Rosenberga to rewolucja w porozumiewaniu się. Droga od kompromisu, do faktycznego zaspokojenia swoich potrzeb. Chcesz poznać jej najważniejsze zasady i dowiedzieć się, jak je stosować w praktyce? Przeczytaj ten artykuł.
Wyzwól się z toksycznego związku – 7 praktycznych pytań i odpowiedzi
Jak rozpoznać destrukcyjny związek? Czy możemy się z niego uwolnić? Co może Ci pomóc go uniknąć? W tym artykule przyglądam się mechanizmom tworzącym destrukcyjne relacje i proponuję praktyczne sposoby ich zmiany.